HABERLER

Smartcat Hakkında Kürşat Özel ile Röportaj

Saylon, haziran ayında dünyanın önde gelen çeviri ekosistemlerinden biri olan Smartcat ile ortaklığını duyurmuştu. Kısa bir süre sonra, Saylon‘un kurucu ortağı ve yöneticisi Kürşat Özel’den çeviri sektörüne dair tecrübelerini ve görüşlerini bizimle paylaşmasını rica ettik.

20 yıldır sektörün içinde bulunan Özel, kariyerine serbest çevirmen olarak başlamış ve şu an Türkiye’nin lider çeviri işletmelerinden biri olan Saylon Danışmanlık’ın kurucu ortağı konumunda.

Özel sözlerine şöyle başlıyor: “Türkiye’de çeviri sektöründe olmak büyük bir mutluluk. Ülkemizde ikinci veya üçüncü dil bilgisi çok yaygın olmamasına rağmen sektördeki dil uzmanları, parlak özgeçmişleri ve mükemmel okul dereceleriyle oldukça nitelikli. Müşterilerimiz yüksek profilli ve ülkemizdeki Dil Hizmeti Sağlayıcıları da çoğu sektörün karşılaştığı sorunlarla karşılaşmıyor.”

Saylon’un bu ay sektördeki 15. yılını kutladığını öğreniyoruz. Özel, “Müşterimizin ihtiyaçlarına göre medikal, teknik, mühendislik, oyun, IT ve yazılım, web sitesi, e-öğrenme, ruhsatlandırma, finans ve hukuk gibi alanlarda çeviri, yerelleştirme, redaksiyon, alt yazı, transkripsiyon ve düzeltme hizmetlerinin yanı sıra seslendirme hizmeti de sunmaktayız. Müşteri memnuniyeti konusunda öncü olmaktan dolayı da gururluyuz. Türkiye’deki en iyi okullardan mezun olan yetenekli bir ekiple çalışıyoruz. Aynı zamanda Saylon, Dil Hizmeti Sağlayıcıları ve dil uzmanlarına daha iyi standartlar sağlamak için önemli çeviri topluluklarında yer almaktadır.” diyor.

Özel, çeviri sektöründe teknolojinin önemine ilişkin şu açıklamalarda bulunuyor: “Modern çevrimiçi proje yönetimi hizmeti, çeşitli platformlar sunarak iş verilerimizi düzenlememize, önemli bilgileri ekibimizle paylaşmamıza ve günlük etkinliklerimizi kontrol etmemize olanak sağlıyor. Ayrıca makine çevirisinin de beklenmeyen ölçüde bir gelişme gösterdiğini düşünüyorum. Makine çevirisi sonrası düzenleme taleplerinde artış görüyoruz. Nöral makine çevirisi birkaç yıl içinde çok daha iyi bir hale gelecektir. Gelecekte kesinlikle bu yöne ağırlık vereceğiz.”

Son olarak Smartcat ortaklığı hakkındaki düşüncelerini soruyoruz. “Uzun zamandır mevcut teknolojik trendlerin ötesine geçmemize yardımcı olacak bir ortak arıyorduk ve Smartcat ile tanıştık. Aradığımız tüm özellikleri içinde barındırıyor. Saylon ve Türkiye’deki diğer tüm Dil Hizmeti Sağlayıcıları, serbest çevirmen seçimi, eğitimi, yönetimi ve ödemesi konusunda çok fazla zaman harcıyor. Smartcat’in bu konuda Saylon’a ve sektörümüze yardımcı olacağına ve sistemdeki harika araçlar sayesinde kaliteyi artırmanın yanı sıra zamandan tasarruf etmemizi de sağlayacağına inanıyorum.”

Haberin tamamına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

HABERLERE DÖN